ABD Adalet Bakanlığı’nın LGBT Mahpuslara İlişkin Çalışmaları

ABD’de Adalet Bakanlığı olarak bilinen “United States Department of Justice” LGBT mahpuslar için yaptığı çalışmaları bir web sitesi aracılığıyla duyuruyor. Bir devlet kurumunun bakış açısıyla bütün mahpusları “suçlu” olarak nitelendiren ve onları “ıslah” etmeyi kendine amaç edinmiş bir yaklaşımla olsa dahi, ABD’de bu konuda yapılmış olan çalışmaları bulabilmek ve değerlendirebilmek önem arz ediyor. Zira Türkiye’de LGBT mahpuslara ilişkin yapılmış bir çalışma ve bu konuda hazırlanmış resmi bir belge bulunmamaktadır.

ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları duyurduğu Ulusal Islah Enstitüsü (Natioal Enstitute of Corrections) adlı sitede web sitesi şöyle tanıtılıyor (google translete çevirisidir):

Adalet Birleşik Devletleri Adalet Bölümü
Bu web sayfası lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks (LGBTI) suçluların güvenli ve saygılı yönetimi ile ilgili ıslah kurumlarına güncel ve yararlı bilgiler sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. En iyi uygulamalar yaklaşım dayanarak, bu bilgiler düzeltmeler personel bu grubun benzersiz kılan sorunların, akademik, kültürel ve yasal bakış açılarını sağlayarak LGBTI suçluların emniyet, güvenlik, tedavi ve bakım konusunda daha iyi bilgilendirilmiş kararlar sağlayacaktır.

Göz için özel konu alımı işlemleri, sınıflandırma, yerleştirme ve konut, tıbbi ve ruh sağlığı bakım ve tedavi, intiharı önleme, potansiyel mağduriyet, politika geliştirme, personel ve suçlu eğitim ve toplum içinde denetim, hem de diğer ilgili alanları bulunmaktadır.

Örneğin, Adalet İstatistik Bürosu tarafından yapılan araştırmalarda gözaltında ve çocuk tesislerinde benzer anketleri heteroseksüel olmayan çocuk suçlular arasında cinsel mağduriyet daha yüksek oranları gösterirken heteroseksüel olmayan yetişkin suçluların cinsel mağduriyet daha yüksek oranda rapor olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, her 2009 araştırma raporu transseksüel suçluların aynı tesiste suçluların bir rastgele örnekleme daha on üç kat daha yüksek bir oranda cinsel mağduriyet yaşadığını bulgular gösterdi. Bu kanıtlar LGBTI suçluların gözaltındayken cinsel mağduriyet için yüksek risk altındadır ve bu göz ardı kurumlar dava için risk altında kendilerini yerleştirerek olabileceğini gösterir.

Federal ve eyalet yasama, mahkeme kararları, yerleşim anlaşmaları ve Cezaevi Tecavüz Önlenmesi Yasası (Preá) standartlarında değişiklikler de ıslah ortamlarda LGBTI suçluların yönetiminde önemli faktörlerdir ve dikkatli bir şekilde gözden geçirilmelidir.

LGBTI suçluların yönetimine tepki incelemek ve geliştirmek isteyen Ajansları çabalarını yardımcı olmak için sınırlı, kısa vadeli teknik yardım için geçerli olabilir.

 

Metnin ingilizce aslı aşağıdadır:

United States Department of Justice
This web page has been developed in an effort to provide current and useful information to correctional agencies regarding the safe and respectful management of lesbian, gay, bi-sexual, transgender and intersex (LGBTI) offenders. Relying on a best practices approach, this information will enable corrections staff to make better informed decisions about the safety, security, treatment and care of LGBTI offenders by providing academic, cultural and legal perspectives of the issues that make this group unique.

Particular topics for consideration include intake procedures, classification, placement and housing, medical and mental health care and treatment, suicide prevention, potential victimization, policy development, staff and offender education, and supervision in the community, as well as other related areas.

For example, surveys conducted by the Bureau of Justice Statistics indicate that non-heterosexual adult offenders report higher rates of sexual victimization while in custody, and similar surveys in juvenile facilities show even higher rates of sexual victimization among non-heterosexual juvenile offenders. Similarly, a 2009 research report cited findings that transgender offenders experienced sexual victimization at a rate thirteen times higher than a random sampling of offenders in the same facility. Such evidence indicates that LGBTI offenders are at increased risk for sexual victimization while in custody, and agencies that ignore this may be placing themselves at risk for litigation.

Changes in federal and state legislation, court decisions, settlement agreements and the Prison Rape Elimination Act (PREA) standards are also important factors in the management of LGBTI offenders in correctional settings and should be carefully reviewed.

Agencies wishing to examine and improve their response to the management of LGBTI offenders may apply for limited, short-term technical assistance to aid their efforts.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑