LGBT Mahpusların Gündelik İhtiyaçları

güllü

LGBT mahpuslar, özel ihtiyaçları olan mahpus gruplarından birisi. Özel ihtiyaçları olan mahpus gruplarının kendilerine özgü bu ihtiyaçlarının karşılanmaması başlı başına bir hak gasbı olarak da görülebilir. LGBT mahpuslar açısından bu ihtiyaçlar, cinsiyet değişimi ameliyatının devlet tarafından gerçekleştirilmesi, kullanmak zorunda oldukları hormon ilaçlarının karşılanması gibi sağlıkları ve kimlikleri ile doğrudan ilgili ihtiyaçlar olabileceği gibi kantinde cımbız bulundurulması, topuklu ayakkabı alabilmeleri gibi gündelik, basit ancak insanın yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ihtiyaçlar da olabilir.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) sosyolog Mustafa Eren’in de görüşlerini alarak bu konuda bir haber yazdı. 21 Aralık tarihli bu haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz:

42 numara topuklu sorunsalı

Fırat ALKAÇ / İSTANBUL
21 Aralık 2013

Güllü’ Türkiye’deki 79 trans mahkûmdan biri. Maltepe’de yatan Güllü, cezaevi koşullarının trans mahkûmların taleplerini karşılayamadığını söylüyor.

TÜRKİYE’de cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve hasta mahkûmların karşılaştıkları zorluklar tartışılırken, adam yaralama suçundan Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan 32 yaşındaki “Güllü” isimli transseksüel yaşadığı zorlukları bir mektupla Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne (CİSST) gönderdi. Mektupta cezaevinde özel ihtiyaçlarının karşılamakta zorlandığından söz eden Güllü, cinsiyet değiştirmek için elinde mahkeme kararının bulunmasına rağmen talebinin cezaevi yönetimi tarafından geri çevrildiğini söyledi. Güllü, mektubunda şunları anlattı:

AMELİYAT İSTİYORUM

“Ceza İnfaz Kanunu’nda cezaevindeki kişilerin ‘Ruh ve Beden Sağlığı’ için tedavi ve tedavi haklarından yararlanma hakkı var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de bu yönde kararları var. Hatta devlet bir davada mahkûm oldu. Cinsiyet değişimi ruh sağlığı için gerekli, ameliyat masrafı, lazer epilasyon gibi sağlık giderleri devletçe karşılanmalıdır. Ülkemizde bu masraflar SGK kapsamında olmadığı gibi, Adalet Bakanlığı da bu masrafı karşılamıyor. Ayrıca cinsiyet değişimi ameliyatlarını Türkiye’de hiçbir devlet ve üniversite hastanesi yapmıyor. Bazı özel hastaneler ücret karşılığı yapıyor. Ameliyat parası için devlet suça veya fuhuşa vatandaşını mecbur bıraktığını göremiyor. Mahkemeden ameliyat için kararım var.”

BABET BULMAK ZOR

“Cezaevinde 42 numara topuklu ayakkabı, yazlık ve kışlık babet bulmak çok zor. Ücretini ödesek de memurlar getiremiyor. İsteklerim ücret karşılığı dışarıdan alınıyor, kantinde bulunmuyor, çeşit az. Bu cezaevinde kurum müdürümüz bizi anlıyor, elinden geleni yapıyor. Ancak Ankara’da kalanlar cımbızın bile kısıtlı verildiğinden dert yanıyorlar. Diğerleri de hep personel şiddetinden dert yanıyor. Sizden isteğim bana 42 numara topuklu ayakkabı göndermeniz.”

Hormon ihtiyaçları karşılanmıyor

CEZA İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği  (CİSST), cezaevlerindeki lezbiyen, gey, biseksüel ve transların (LGBT) karşılaştıkları zorluklarla ilgili rapor hazırladı. Raporda, 79 LGBT bireyin cezaevlerinde kaldığı, bu bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmadığını ve şiddet gördükleri belirtildi. Raporla ilgili CİSST Proje Koordinatörü Mustafa Eren şunları söyledi: “Projede dikkat ettiğimiz konulardan birini de LGBT mahpusların hormon ihtiyaçlarının hapishanelerde karşılanıp karşılanmadığı oluşturuyordu. 6 yıl önce Eskişehir hapishanesine yaptığımız bir ziyarette hormon iğnesi  ihtiyacı karşılanmadığı için vücudu ve yüzü deforme olan bir mahpusla karşılaşmamız bizde bu hassasiyeti oluşturdu. Bu seneki hapishane ziyaretinde ise mahpusların hormon ihtiyaçlarının karşılandığını söylendi. Mahpuslarla görüşme iznimiz olmadığı için bu bilgiyi onların ağzından teyit edemedik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑