Maltepe Hapishanesindeki LGBTİ Mahpuslar İçin 29 Kuruluşun İmzasıyla Basın Duyurusu (15 Temmuz 2015-Güncellendi)

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne Çağrımızdır

LGBTİ Mahpuslar Bir Araya Getirilmelidir 

Maltepe 2 No’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmakta olan 21 LGBTİ mahpus Haziran ayında Maltepe 1 No’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilmiş, sevklerinin ardından Türkiyeli LGBTİ mahpuslar ile yabancı uyruklu trans mahpuslar birbirlerinden ayrılarak yabancı uyruklu 5 trans mahpus Maltepe 3 No’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilmiştir.

Türkiyeli LGBTİ mahpuslar ve yabancı uyruklu trans mahpuslar, bu durum üzerine sevkleri eleştiren mektuplar kaleme almış ve sivil toplum örgütlerine yollamışlardır. Mahpuslar, aralarında Türkiyeli ve yabancı olmak üzerinden bir ayrım olmadığını, parası gelmeyen mahpusların diğer mahpusların dayanışması ile ihtiyaçlarını giderdiklerini ve bu sevklerin ardından bu dayanışmanın ortadan kalktığını, mağdur edildiklerini belirtmektedirler. Özellikle, 3 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilen biri Azerbaycanlı diğer dördü Brezilyalı olan yabancı mahpuslar hiç bir ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade etmektedir.

Türkiyeli ve yabancı trans mahpuslardan bazıları yeniden bir araya getirilene kadar açlık grevine başladıklarını söylemektedir:

“Yaklaşık 4 sene onlarla birlikte kalıyorduk. Sonuçta hepimiz eşcinseliz. Şuanda açlık grevindeyiz. Biz burada çok mağduruz. Türk eşcinselleri bizlere maddi ve manevi yardım ediyorlardı. Şu anda çok kötüyüm. Açlık grevindeyim ve Türk arkadaşlarımın yanına gidene kadar açlık grevim devam edecek. Burada öleceğim böyle giderse bana yardımcı olmanı istiyorum. Biz 4 kişiyiz. Bizi Türk eşcinsellerine kavuşmamızı sağlamanızı istiyorum.”

“Biz LGBTİ bireyleri 2 No’Lu L Tipinde buraya 1 No’luya getirildik. Nitekim 10 gün kalmadan yanımızda, beraber kaldığımız Brezilyalı arkadaşlarımızı yabancı olduğu gerekçesiyle 3 No’luya sevk olunduklarını söyleyerek aldılar. Ve şuanda bana Rafael Q. Alves De Souza’dan mektup geldi. Durumun çok vahim olduğu, konumu itibariyle asimile edildikleri ve yardıma ihtiyacı olduğu, yemek yiyemediğini ve psikolojik durumunun çok kötü olduğunu ifade etti. Konsolosun yanlarına uğramadığını ve ulaşamadıklarını beyan etmiş. Ayrıca yaklaşık biz de koğuş olarak 2.5 yıl aynı koğuşta kader birliği yapıyorduk. Ailesi ve iletişim konusunda yardımcı oluyorduk. Ekonomik ve sosyal boyutu birliğimize dayalıydı ve bizler bu konu itibariyle çok üzgünüz. Yapmamız gereken neyse yapmaya hazırız. Bu durumlar bizleri de yıprattı ve psikolojimiz bozuldu.”

“21 mahkumduk, 16 kaldık. Zaten güvenlik gerekçesiyle tamamen izole yaşıyorduk. 21 kişi kendi aramızda dövüşüp barışıp bir dünya kurmuştuk. Şimdi dünyamız daha da küçüldü. Lütfen Bakanlığa anlatın, biz çok azız ve yalnızız, bizi daha fazla ayırıp yalnız bırakmasınlar. Onları tekrar bizim yanımıza versinler.”

Hapishanelerin özellikleri dikkate alındığında yabancı trans mahpusların, diğer yabancı mahpuslarla bir araya getirilebilmek adına Maltepe 3 No’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildiği anlaşılmaktadır. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, hapishane idaresi yabancı mahpusların konsolosluklar tarafından ziyaret edilebilmesi için böyle bir sevki gündeme almış olabilir. Ancak bu sevk, mahpusların görüşleri dikkate alınmadan, onlara rağmen gerçekleştirilmiş ve olası mağduriyetler öngörülememiştir. Bu nedenle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün ve hapishane idarelerinin, mahpusların görüşlerini dikkate almadan gerçekleştirdikleri bu tür uygulamalar son bulmalı, mahpusların sevk talepleri dikkate alınmalı ve ortaya çıkan mağduriyetin daha fazla devam etmemesi için LGBTİ mahpuslar yeniden bir araya getirilmelidir.

Benzer mağduriyetler yaşanmaması adına mahpuslara ilişkin kararlar alınırken mahpusların ve ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri dikkate alınmalı ve onların da karar alma süreçlerinde görüşlerini sunacakları mekanizmalar yaratılmalıdır.

14.07.2015

Afyon LGBTİ Kuruluşu

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)

Edirne LGBTİ Çalışma Grubu

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD)

Hapiste Sağlık Girişimi

Hebun LGBT

Hevi LGBTİ

İHD Genel Merkez

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)

Kaos GL

Kars Homofobi ve Transfobi Karşıtı Platform

Keskesor LGBT

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

Lambdaistanbul

LGBTİ Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG)

Limbo Consept

Mahsus Mahal Derneği

Malatya Gökkuşağı LGBTİ İnisiyatifi

Özgürlükçü Hukukçular Derneği

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Pozitif Yaşam Derneği

Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK)

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)

Trabzon Mor Balık LGBT

Trans Danışma Merkezi (T-Der)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)

Queer Documentaries

Not: Basın duyurusu 15 Temmuz 2015 tarihinde güncellendi. Duyuru, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından da imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑