Azerbaycanlı Trans Kadın Mahpus Tecrit Ediliyor

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne mektup gönderen Azerbaycanlı trans kadın mahpus Türkiyeli LGBTİ mahpuslarla birlikte LGBTİ koğuşunda kalmak istediğini, yabancı uyruklu mahpusların bulunduğu hapishanede, yabancı uyruklu trans kadın ve eşcinsel erkek mahpuslarla anlaşamadığı için koğuşta kalamadığını ve tecrit edildiğini belirtmiştir. Trans kadın mahpusun yaşadıklarını aktaran Umur Yedikardeş’in haberini sizlerle paylaşıyoruz.  

Cezaevlerinde kalan LGBTİ bireylerin ve yabancıların maruz kaldıkları ayrımcılıklar devam ediyor. Azeri trans tutuklu F.H. de Türkiye şartlarında “ötekinin de ötekisi” durumunda. Maltepe 3 no’lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tekli hücrede kalan hükümlü F.H, psikolojisinin bozulduğunu belirterek, cezasını diğer eşcinsel arkadaşlarıya birlikte çekmek istiyor. F.H, Adalet Bakanlığı’na yazdığı mektupta, erkeklerin bulunduğu cezaevinde kalmanın yanlış olduğunu belirterek, şu ifadelere yer veriyor: “Daha önce 1 no’lu cezaevinde eşcinsel arkadaşlarımla kalıyordum. Şimdi ise erkeklerin kaldığı bu cezaevinde hücredeyim ve kimsem yok. Psikolojim bozuldu. Benim daha 30 yıl 6 ay cezam var. Bu cezamı burada tek başına yatmam mümkün değil. Beni trans kadın olarak erkek cezaevinde tutmaları yanlıştır.”

“Köpek bağlasan durmaz”
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne yazdığı mektupta ise H., yardım isteyerek durumun vehametini ortaya koyuyor. Bulunduğu yeri ‘köpek bağlasan durmaz’ cümlesi ile anlatan F., “Ben burada çok yalnızım. Konuşacak kimsem yok. Psikolojim tamamen bozuldu. Burası çok pis. Sosyalleşme imkanım hiç yok. LGBTİ olmak suç değildir.” diyerek yardım istiyor. Azeri Trans, tecrit durumunun sona ermesini ve kalan cezasını LGBTİ‘lerle çekmek istiyor.
İngiltere’de de yaşandı
İngiltere’de HMP Bristol hapishanesinde kalan 26 yaşındaki Tara Hudson isimli trans kadın, erkekler koğuşuna konulmasıyla taciz ve cinsel istismar tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yaşadıklarını anlatan Hudson, “Erkek mahkumlar tıpkı birer hayvan gibiydi. Tecavüze uğrama korkusuyla sabahlara kadar uyuyamadım” dedi. Cezaevi yönetimine başvurmasına rağmen koğuşu değişmeyen Hudson’un sesini 150 bin imza toplayan LGBTİ derneği duyurdu. Toplanan imzalar ile birlikte trans bireylerin özel koğuşa alınması sağlanacak.

22.12.2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑