Hapishanede Cinsiyet Geçiş Operasyonunu Karşılayan İlk Eyalet Kaliforniya Oldu

Avukatlarının yaptığı açıklamaya göre; ABD hapishanelerinde devletin finanse ettiği ilk cinsiyet geçiş operasyonu ömür boyu hapis cezası alan 57 yaşındaki mahpus için yapıldı.

Cinayet, insan kaçırma ve fidye isteme suçlarından şartlı tahliye ihtimali bulunmayan ömür boyu hapis cezasını infaz eden Shiloh Heavenly Quine’in operasyon masraflarının ödenmesi için Kaliforniya cezaevleri yetkilileri Ağustos 2015’te karar vermişlerdi.

Bayan Quine’in dava süreci ile birlikte ABD hapishanelerindeki trans mahpusların cinsiyet geçiş operasyonuna başvurmaları konusunda standartların belirlenmesi sağlandı.

Bu duruma ek olarak Federal bir hakimin California’daki erkek hapishanelerinde kalan trans kadın mahpuslara gecelik, eşarp, kolye gibi eşyalar verilmesi gerektiğine ilişkin kararı belirtildi.

Quine’ın avukatları, cinsiyet geçiş operasyonun San Francisco’da bir hastanede yapıldığını ve müvekkillerinin, hastanedeki tedavi sürecinin ardından kadın hapishanesine sevk edileceğini söyledi.

Quine, operasyonun yapılmasını öneren hapishane psikoloğuna bu ameliyatın kendisi için “hayati önemde bir iç bütünlük” sağlayacağını söyledi.

Mağdurun kızı Quine’in bu geçiş operasyonunun devlet tarafından karşılanmasını eleştirdi ve vergi mükelleflerinin finansal destekleriyle gerçekleştirilmesine itiraz edeceğini söyledi.

Quine’in ameliyatının engellenmesi için mahkemelere başvuran Farida Baig, “Babam hayatı için yalvardı,” dedi. “Başımı döndürdü ve beni hasta yaptı. Kaliforniya’da yaşıyorum ve ameliyatını yaptırması için ona yardım etmiş oluyorum. Tokatlanmış gibi hissediyorum” dedi.

1980 yılı Şubat ayında Los Angeles şehir merkezinde, alkol ve uyuşturucunun etkisi altındaki Quine ve suç ortağı, 3 çocuk babası 33 yaşındaki Shahid Ali Baig’i kaçırmış; silahlı saldırı ile ölümüne sebep olmuş ve 80 doları ile arabasını çalmışlardır.

Kaliforniya ceza infaz kurumları yetkilileri cinsiyet geçiş operasyonun devlet tarafından karşılanmasını önlemek için yıllardır mahkemede mücadele etmişlerdir. Başka bir önemli davada, cinsiyet geçiş sürecinin devlet tarafından karşılanması talebinde bulunan Michelle-Lael Norsworthy, federal mahkemede dinleneceği duruşmadan bir gün önce tahliye edilmiştir.

Haberin orijinal linkine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.nytimes.com/2017/01/07/us/california-is-first-to-pay-for-prisoners-sex-reassignment-surgery.html

Tarih: 7 Haziran 2017

Çeviri: Hilal Başak Demirbaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑