Hapishane Görevlileri, Ziyaretçi Olarak Hapishaneye Gelen Trans Kadından Çıplak Arama Talep Ettiği İddia Ediliyor

Trans bir kadın, erkek kardeşini hapishanede ziyarete giderken çıplak arama talep eden hapishane görevlileri hakkında dava açtı.

Bu hafta başında açılan davada, 48 yaşında Çinli Nelson çıplak aramayı reddettiği için hapishaneye girişinin engellenmesi iddiasıyla Louisiana Devlet hapishanesine dava açtı.

NBC News’in haberine göre, tüm vücut taramasında pantolonunda “bilinmeyen madde” tespit edilmesi nedeniyle yüksek güvenlikli hapishaneye girişi engellendi.

Nelson, 14 seneyi aşkın bir süredir Louisiana Devlet Hapishanesini ziyaret ettiğini ve daha önce hiçbir zaman çıplak aramanın talep edilmediğini iddia etti.

Nelson’ın bu dava da avukatlığını yapan Galen Hair, “bunun yeni bir makine ya da yeni bir arama süreci olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tüm vücut taramasından sonra hapishane görevlilerinden biri, Nelson’ın iç çamaşırının içinde bir şey olduğunu söyledi. Nelson kendisinin trans olduğunu ve ehliyetini göstererek durumu anlatmaya çalıştığını belirtti.

Duruşma tutanaklarına göre “ismi bilinmeyen bir memur Nelson’ın iç çamaşırında “bir şey” olduğunu söylediğinde, Nelson, “iç çamaşırında bir şey” olduğunu söyleyen gardiyana, bir erkek olarak doğduğunu anlatabilmek için sürücü belgesini gösterdi,

Ancak, iki gardiyan tarafından erkekler tuvaletine götürüldükten sonra Nelson soyunmayı ret etti.

Hapishane görevlileri daha sonra Nelson’a “hapishaneden/binadan çıkmak için genital bölgesini göstermek zorunda olduğunu söylediler” ve daha sonra arabasını aramayı talep ettiler.

Nelson arabasının aranmasını kabul etti fakat yine çıplak aranmayı reddetti.

Hapishane görevlileri daha sonra tüm ziyaret hakkının iptal edildiğini söylediler ve Nelson’ın annesinin ve erkek kardeşinin de, diğer kardeşini görmesini engellediler.

Avukat Galen Hair, olayın nadir yaşanan, ayrımcı bir durum olduğunun altını çizdi ve Nelson’ın diğer bütün ziyaretçiler gibi muamele görmesini gerektiğini belirtti.

Hair, “Eminim hapishane, makineden geçen erkeklerden soyunmasını talep etmiyordur.”

Louisiana Trans Savunucuları Başkanı Dylan Waguespack, hem Louisiana hapishanesinde hem de genel olarak hapishanelerde trans insanlara nasıl davranıldığının altını çizdi.

Waguespack, trans tutukluların hapishanelere sıklıkla “yanlış yerleştirildiğini” ve bu yüzden hem diğer tutuklular hem de hapishane görevlileri tarafından istismara ve tacize maruz kaldıklarını belirtti.

Waquespack, trans insanlara karşı bu ayrımcı davranışları “genel problem” olarak tanımladı.

Olaydan sonra Louisiana hapishanesinin başkan yardımcısı, Nelson’ın altı ay boyunca hapishaneyi ziyaret edemeyeceğini bir mektupla bildirdi.

Başkan yardımcısı hapishanenin tutumunu savunarak şunları yazdı: “güvenlik, sizi üst arama politikası hakkında bilgilendirdi ve üst araması sürücü belgenize bağlı olarak yapılır.”

“Güvenlik olayı açıklamaya çalıştı ama siz engellemeye devam ettiniz”

Başkan yardımcısı Nelson’ın ziyaretinin aile üyelerinin agresifleşmesi nedeniyle iptal edildiğini söyledi. Nelson bunu inkâr ediyor.

Mahkeme tutanaklarına göre, Nelson yaşadığı “duygusal yıpranma” için tazminat ve ziyaretçilere karşı ayrımcılığı yasaklamak için mahkeme emri talep ediyor.

Bu ayın başlarında Massachusetts’li bir kadın, Massachusetts Düzeltmeler Dairesi’nin kendisinin bir kadın hapishanesine götürülmesi talebinin ret edilmesinden sonra manşetlere çıktı.

40 yıldır beyanı kadın isimsiz bir kadın, şiddet içermeyen ve uyuşturucu bağlantılı bir suçtan dolayı tutuklanıp gönderildiği erkek hapishanesinde, çıplak aranmaya zorlandığını; ellendiğini ve taciz edildiğini yasal temsilcilerine iletti.

https://www.pinknews.co.uk/2018/03/17/prison-officers-demand-trans-woman-be-strip-searched-as-she-entered-prison-as-a-visitor/

17.03.2018

Haber çevirisi: Deniz Xelat Büyükkaya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑