“KADAV’ın Cezaevi Valiz’i Desteklerinizi Bekliyor”

KADAV Valiz projesi ile LGBTİ, kadın ve çocuklara ihtiyaç ve kıyafet desteği sağlayacak. Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberini sizlerle paylaşıyoruz.

“Kadın, çocuk ve LGBT mahpusların ihtiyaçlarını karşılamak için bu kampanyayı başlattık. İhtiyacımız çok, desteklerinizi KADAV’ın Beyoğlu’ndaki ofisine bırakabilirsiniz.”

Kadın Dayanışma Vakfı’ndan Beyza Bilal, bu sözleri, cezaevlerindeki kadın, LGBTİ ve çocuklar için başlattıkları  “Valiz” ismindeki destek kampanyası için söylüyor.

Kampanya kapsamında cezaevindeki mahpuslar için ihtiyaç listesi oluşturuldu. Kamuoyu ile paylaşılan listelerde yer alan ürünleri temin eden destekçiler, ürünleri, KADAV’ın İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ofisine bırakıyor.

Adalet Bakanlığı’nın Mayıs 2018’de açıkladığı verilere göre, cezaevlerinde 10 bin 19 kadın mahpus bulunuyor. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz‘ın Kasım 2018’de aktardığı bilgilere göre de cezaevlerindeki LGBTİ sayısı iki yüzün üzerinde. Yine Yılmaz, cezaevindeki çocuk sayısının da üç bin civarında olduğunu söylüyor. Bu çocukların, 743’ü annesi cezaevinde olduğu için cezaevinde.

“Dayanışma örgüsü yaratmak istedik”

Beyza Bilal, KADAV olarak uzun zamandır cezaevindeki mahpuslarla mektuplaştıklarını ve bu mektuplarda ihtiyaçları tespit ettiklerini belirtiyor:

“2015 öncesi cezaevlerine gidiyor, atölyelerde mahpusların ihtiyaçlarını öğreniyorduk. Ancak OHAL’le birlikte bu durum ortadan kalktı. Bu nedenle mektuplara yöneldik. Çok sayıda acil ihtiyaç talebi geliyor. Biz de, Valiz kampanyasıyla hem ortak bir dayanışma örgüsü yaratmak istedik, hem de cezaevlerine dikkat çektik.”

Bileklik yapıp satıyorlar

Özellikle cezaevlerindeki LGBTİ’lerin desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Bilal, trans kadınların erkek cezaevlerine konulması nedeniyle ihtiyaçlarına ulaşamadıklarına dikkat çekiyor:

“Erkek cezaevlerindeki kantinlerde kadınlar için ürün bulunmuyor. Mesela, cımbız ya da peruk gibi ürünlere ulaşamıyorlar. Bu nedenle de onların ihtiyaçları çok daha fazla. Ayrıca, bu cezaevindeki mahpuslar, ‘güvenlik’ gerekçesiyle üretim atölyelerine de dâhil edilmiyor. Cezaevinde az bir miktar da olsa gelir elde etme imkânı yok. Ailelerinin de desteği olmadığı için bir hayli zorlanıyorlar. Birçoğu el işi bileklik yapıp satıyor. Oradan gelen geliri de bazen yine ailelerine göndermek zorunda kalıyorlar.”

“Valiz’e destek bekliyoruz”

Cezaevindeki kadınların da toplum tarafından “makul kadın”lıktan çıkmış gibi göründüğünden ailelerince desteklenmediğine dikkat çeken Bilal, kadınlarla birlikte cezaevinde kalan çocukların da desteklenmesi gerektiğini söylüyor:

“Cezaevlerindeki çocuklara oyuncak götürmek istiyoruz. Evlerinde kullanılmayan oyuncakları da KADAV’a getirebilirler. Çocukların oyuncak dışında başka ihtiyaçları da var. Bu nedenle herkesi Valiz’i desteklemeye çağırıyoruz.”

TIKLAYIN- Kampanya hakkında detaylı bilgi

TIKLAYIN – İhtiyaç listesi

TIKLAYIN – KADAV hakkında bilgi 

(EMK)

31.01.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑