“İHD Geçiş Ameliyatı Engellenen Trans Mahpus Buse İçin BM’ye Başvurdu”

Bianet’in haberini sizlerle paylaşıyoruz:

Trans mahpus Buse, 2018’in Temmuz ayında, cezaevindeki 20. Yılında 38 gün açlık grevi yapmıştı. 17 yıl daha cezaevinde kalacak.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon ve Kadın Komisyonu trans mahpus Buse’nin geçiş (uyum) ameliyatı için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden destek çağrısında bulundu.

Müebbet hapis cezası ile hükümlü olan Buse, Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’nde siyasi mahpus olarak kalıyor. Geçiş ameliyatı, mahkeme kararı ve doktor raporu alarak tüm yasal koşulları gerçekleştirmiş olmasına rağmen engelleniyor.

BM’ye yazı gönderildi

İHD, tüm yasal koşullar yerine getirildiği halde Adalet Bakanlığı’nın ameliyatı engellemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. ve 14. maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle BM’ye yazı yolladı.

Adalet Bakanlığı ameliyatı engellemek amacıyla Buse’yi tekrar rapor almak üzere Adli Tıp Kurumu’na sevk etti. Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu ise geçiş ameliyatının “ruh sağlığı açısından uygun olduğunu, ancak bu tür ameliyatların acil ameliyatlar sınıfından olmadığını” belirten bir rapor düzenledi.

Trans mahpus Buse, 2018’in Temmuz ayında, cezaevindeki 20. Yılında 38 gün açlık grevi yapmıştı. 17 yıl daha cezaevinde kalacak (EÖ/EMK)

20.02.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑