“LGBTİ+ Tutsak Akgün’ün Hakları Gasp Ediliyor”

İskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan Akgün’ün sorunlarının yer aldığı haberi sizlerle paylaşıyoruz.

İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesinde bir yıldır kalan trans kadın Nihat Akgün, cinsel kimliği nedeniyle tek kişilik hücrede tutuluyor, tüm hakları gasp ediliyor.

İskenderun Hapishanesi’nden izinli olarak çıktıktan sonra konuşan trans kadın Nihat Akgün, cinsel kimliği nedeniyle tek hücrede tutulduğunu ve kendisine erkek kimliğini kullanması için baskı yapıldığını aktardı.
Günde bir saat havalandırmaya çıkarıldığını söyleyen Akgün, sosyal etkinliklere ve kurslara katılamadığının, gardiyanların askeri nizamda sayım dayattığını, “arama” adı altında yapılan hücre baskınlarında hakaret ve tacizlere maruz kaldığını söyledi.
Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşan Bir LGBTİ+ olarak bu ülkede yaşamanın zor olduğunu kaydeden Akgün, toplumun kendilerini cinsel kimlikleri nedeniyle kabul etmediğini belirtti. Akgün, “Hep vardık. Hep var olacağız. Her yerdeyiz. Alışın bize” dedi.
Akgün’ün avukatı Mehtap Sert, hapishane personelinin hakkı olmamasına rağmen Akgün’e erkek kimliğini dayattığını ve Akgün’ün ailesine de baskı uygulanarak, haklarının ihlal edildiği söyledi.
24.07.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑