“Esra Arıkan Açlık Grevini Bitirdi”

Trans kadın mahpus Esra Arıkan, sağlığa erişiminin engellenmesi nedeniyle başladığı açlık grevini, taleplerinin hapishane idaresi tarafından karşılanmasının ardından sonlandırdı.

İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan trans kadın mahpus Esra Arıkan, sağlığa erişim hakkının engellenmesi nedeniyle başladığı açlık grevini, taleplerinin hapishane idaresi tarafından karşılanmasının ardından sonlandırdı.

Esra Arıkan idrar yollarındaki sıkıntının tedavisi için cinsiyet uyum ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkini istedi ancak hapishane idaresi sevki gerçekleştirmedi. Bunun üzerine Arıkan,29 Temmuz’da doktoruna ulaşıncaya kadar açlık grevi yapacağını duyurdu.

Esra’nın eyleminin ardından hapishane idaresi geri adım attı ve Esra’nın, talepleri doğrultusunda Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkini sağladı.

Tedaviye başladı

Esra, burada cinsiyet uyum ameliyatını gerçekleştiren doktor tarafından yeniden muayene edildi ve tedaviye başladı. Ayrıca doktorun önerisi ile Esra’nın odasında gerekli düzenlemeler de yapıldı.

Hastaneye sevki sonrasında hapishanenin 1. müdürü ile de görüşen Esra, 2 Ağustos Cuma günü açlık eylemini sonlandırdı.

06.08.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑