“Trans Mahpus Buse İçin Dayanışma Kampanyası Başlatılıyor”

Sizinle Bianet’in haberini paylaşacağım;

Cinsiyet değişikliği ameliyatı olmak için mücadele eden trans mahpus Buse Aydın için başlatılan yardım kampanyasının detayları yarın İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlenecek basın toplantısında duyuruluyor.

Tekirdağ F Tipi 2 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olarak tutulan trans mahpus Buse Aydın’ın cinsiyet kimliğini değiştirmek için başlattığı mücadelesinde yeni bir süreç başlıyor.

LGBTİ+ ve insan hakları savunucuları trans mahpus Buse Aydın’ın  cinsiyet değişikliği ameliyatını gerçekleştirebilmesi destek kampanyası başlatıyor.

Yaklaşık 24 yıldır cezaevinde tutulan Buse, daha önce cinsiyet değişikliği ameliyatının gerçekleştirilmesi için açlık grevi yapmıştı.

TIKLAYIN – Ölüm Orucundaki Mahpus Buse: “Beni Yalnız Bırakmayın”

TIKLAYIN – Trans Mahpus Buse Destek Bekliyor

Buse’nin arkadaşları olarak Buse’nin hayatından, beden ve ruh sağlığından endişe duyduklarını belirten aktivistler,  LGBTİ+ hak savunucularını, feministleri, demokratik kamuoyunu ve basın emekçilerini 21 Ağustos Çarşamba günü, saat 13.00’da, İHD İstanbul  Şubesi’nde düzenleyeceği basın toplantısına davet ediyor.

Toplantıya, Buse’nin avukatı Eren Keskin de katılıyor.

Keskin daha önce bianet’e yaptığı açıklamada, Buse’nin ameliyatı için 20-25 bin TL gerektiğini duyurmuştu ve destek çağrısı yapmıştı.

Ne olmuştu?

Trans mahpus Buse, 2018’in Temmuz ayında 38 gün açlık grevi yapmıştı.

Mahkemenin “Ameliyat olabilir” kararı üzerine ölüm orucuna ara vermişti. Ancak ameliyatı gerçekleşmedi. Bunun üzerine Buse, 31 Ocak 2019’da yeniden ölüm orucuna başlamıştı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Buse’nin ölüm orucunun 20. gününde durumunu anlatan mektubu 20 Şubat 2019’da Birleşmiş Milletler’e iletmişti.

Mektupta, Adalet Bakanlığı’nın ameliyatı engellemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. ve 14. maddelerine aykırı olduğu belirtilmişti.

(EG/EMK)

20 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑