Covid-19 Önlemlerini İhlal Etmek Gerekçesiyle Mahpus Olan Ugandalı 20 LGBT Birey Avukatlarına Erişimden Mahrum

Uganda’da 20 LGBT birey bir LGBT evsizler sığınağında birlikte yaşadıkları için Covid-19 virüsünün yayılmasına neden olmakla suçlanıyor. Söz konusu mahpuslar bugün nisanın sonunda yapılması planlanan duruşmayı beklemek üzere hapishaneye gönderildi, fakat Uganda’da avukatların da karantinadan dolayı seyahat edememesi sebebiyle yasal yardım alma haklarından mahrum bırakılmış durumdalar.

29 Mart günü Children of the Sun Foundation (CUSF) sığınma evinde gözaltına alınan 23 kişiden üçü, ikisi sağlık sebepleriyle ve biri sığınma evinde sağlık hizmeti sağlayan hemşire olduğu için, polis denetiminde serbest bırakıldı.

Kalan 20 sanık bugün Nsangi Sulh Mahkemesinde hâkim karşısına çıkarıldı, mahpusların 29 Nisan günü yapılacak olan duruşmaya kadar Kabasanda Hapishanesinde mahpusluklarının devamına karar verildi.

Ülke genelinde çoğu mahkeme Covid-19 karantina önlemleri gerekçesiyle kapalı durumda. Sanıkların avukatları ülkede karantina önlemleri çerçevesinde toplu taşıma ve özel araçla seyahatin kısıtlanmasından dolayı sanıkları ziyaret edememekteler.

Human Rights Awareness and Promotion Forum (HRAPF) avukatlarından Patricia Kimera salı günü başkent Kampala’da duruma ilişkin açıklamada bulundu.

“Mevcut durumda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Avukatlar olarak biz bile neredeyse gözaltına alınıyorduk. Kabasanda Hapishanesine gitmeye çalışırken yolda birçok çevirmeye denk geldik.”

 20 sanık mahkemeye çıkarıldığında ne şartlar altında gözaltında tutulduklarına şahitlik edebilecek bağımsız bir gözlemci yoktu.

Ayrıca mahkemede suçlamalar, her ne kadar kurallar gereği sanıkların anlayabileceği bir dilde okunması gerekliliği olsa da İngilizce okundu ve sanıkların anlayabilmesi için tercüme edilmedi.

HRAPF’ın yöneticisi Dr. Adrian Jjuuko konu ile ilgili aşağıdaki tweeti attı.

“Polis göz altılara ve karantina gerekliliklerine uymayanlara güç uygulamaya devam ettiği sürece avukatlar da bu durumun getirdiği bir gereklilik olarak seyahat edebilmeye devam etmelidir. Sınırlanamaz bir hak olan adil yargılanma hakkının bir getirisi olan yasal olarak temsil edilme hakkı ihlal edilmemelidir. Uganda polisi karantina döneminde küçük suçlarla ilgili tutuklama yapmayacağını belirtti. Fakat iki gün önce kendilerine tavsiye edildiği üzere evlerinde duran ötekileştirilmiş bireyleri gözaltına aldı. Absürt bir biçimde, Covid-19 ile mücadele sürecinde zaten kalabalık olan hapishanelere 20 yeni mahpus eklemiş oldular.”

Uganda’da Covid-19 karantina kuralları 1935 Uganda Kamu Sağlığı Yasası hükmünce, 24 Mart tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Jane Ruth tarafından açıklanmıştı. Belirlenen kurallardan birisi izinsiz toplanma düzenleyen ya da karantina altındaki kişilerin kaçmasına aracılık eden kişilerin 2 aya kadar yargılanabilmesinin önünün açılmasıydı. Kurallar ayrıca Covid-19 pozitif kişilerin zorunlu olarak karantinada tutulmasını öngörmektedir.

Mahpus LGBT Bireyler Hakkında:

29 Mart günü polis başkent Kampala’nın kenar mahallesindeki bir yerel LGBT örgütü olan Children of the Sun Foundation Uganda (COSF UGANDA) Derneğinin sığınma evini hedef aldı. Topluluk üyesi 20 LGBT birey polis şiddetine maruz kaldıktan sonra sığınma evinin bulunduğu bölgeden Nkokonjeru Polis Amirliğine kadar yaklaşık 20 dakika boyunca “utanç yürüyüşü” yapmaya zorlandılar.

Köylüler sığınma evi sakinlerinden “eşcinsel eylemleri” nedeniyle şikayetçi oldu. Polis ise aralarında kan bağı bulunmayan erkeklerin olağan dışı bir ev ortamında birlikte bulunmasının bazı suç teşkil edebilecek aktiviteler yürüttükleri manasına gelebileceği için durumun araştırılacağını açıkladı.

Karantina suiistimal ediliyor

Şu an Uganda ekin ekimi için uygun olan yağışlı bir sezon geçiriyor. Uganda Başkanı Yoweri Museveni kolluk kuvvetlerine küçük suçlar için tutuklama yapmamaları emri vermiş olsa da bazı yozlaşmış yargı yetkilileri ve hapishane çalışanları genç insanları kendi tarlalarında ücretsiz bir şekilde çalıştırmak için haksız yere hapishaneye yoluyorlar.

Haber Kaynağı: https://76crimes.com/2020/03/31/no-lawyers-for-20-lgbt-ugandans-in-prison-on-covid-19-charges/ 

Haber Çevirisi:  Cihangir Can

21.04.2020

One thought on “Covid-19 Önlemlerini İhlal Etmek Gerekçesiyle Mahpus Olan Ugandalı 20 LGBT Birey Avukatlarına Erişimden Mahrum

Add yours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑