“Tarihi Emsal Karar: New York, Hapishanede Ölen Trans Kadının Ailesine 5.9 Milyon Dolar Ödeyecek!”

Gmag’in haberini sizlerle paylaşıyoruz.

New York, 2019’un haziran ayında dokuz gün hücre hapsinde tutulduktan sonra ölen Layleen Xtravaganza Cubilette-Polanco’nun ailesinin açtığı davayı çözmek için 5,9 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 

Ailenin avukatı David Shanies, THE CITY’e verdiği demeçte,

“Bu anlaşma, Layleen’in ailesinin yıllarca süren uzun süren davalara katlanmadan ve travmalarını yeniden yaşamadan hayatlarını sürdürmesine izin verecek,” dedi.

“Bu, New York tarihindeki en büyük anlaşmalarından biridir ve trans bireylerin yaşamlarının değerli olduğunu açıkça gösterir.”

27 yaşındaki Amerikalı trans kadın, geçtiğimiz yıl nisan ayında tutuklandı ve iki ay boyunca Rikers Adası’nda tutuldu. Hapishanede kavga ettiği iddia edildiğinde, nöbet geçmişinin izlenmemesi halinde kendisini yaralama veya ölüm riskine sokabileceğinden endişelenen ‘en az bir’ psikiyatristin tavsiyesine karşı hücre hapsine alındı.  

Cubilette-Polanco, dokuz gün hücre hapsinde kaldıktan sonra nöbet geçirdi ve kendi kusmuğunda boğuldu. Bir soruşturmaya göre, hapishane gardiyanları, engelli olması nedeniyle hapishane kurallarının gerektirdiği şekilde onu her 15 dakikada bir kontrol edemedi. Gardiyanların Cubilette-Polanco’yu kontrol etmediğini ve hücresinin dışında güldüğünü gösteren videolarını ortaya çıkaran altı aylık bir soruşturmanın ardından Bronx Bölge Savcısı Darcel D. Clark, memurlara karşı dava açmayı reddetti.

Buna rağmen Layleen’in ailesi, New York Şehrine ve birkaç belediye görevlisine karşı dava açtı. 

New York Şehri Hukuk Departmanı bu hafta yaptığı açıklamada, “Polanco’nun ölümü kesinlikle bir trajediydi ve düşüncelerimiz ailesi ve sevdikleriyle birlikte kalıyor,” dedi.

“Şehir, temelde daha güvenli, daha adil ve daha insancıl bir sisteme yönelik reformlar yapmak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edecek.”

Geçtiğimiz günlerdeyse dava sonuçlandı ve New York, Layleen’in ölümünün ardından davayı anlaşarak çözmek için 5,9 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

07.09.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑