Macron, Erdoğan’dan Türkiye’de bulunan LGBTİ+ Mahpus Fabien Azoulay’ın naklinin hızlandırılmasını istedi

Euronews Türkiye’nin 14.06.2021 tarihli haberini sizlerle paylaşıyoruz

“NATO Zirvesi için Brüksel’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’de tutuklu bulunan Fransız vatandaşı Fabien Azoulay’in Fransa’ya naklinin hızlandırılmasını istedi.

Fabien Azoulay isimli Fransız ve ABD vatandaşı, 2017’de GBL adlı cinsel uyarıcı satın aldığı için “uyuşturucu ticareti ve ithalatı” suçundan 16 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Giresun’da tutuklu bulunan Azoulay’in avukatları, müvekkillerinin eşcinsel ve Yahudi kimliği nedeniyle hapishanede kötü muameleye maruz kaldığını ileri sürüyor. Türk makamları, Kasım 2019’da, Azoulay’e bir mahkum tarafından kaynar su döküldüğünü, yüzü, ensesi ve kısmen göğsünün yandığını kabul etti.

Bu olayın ardından avukatlar, Fransa ve Türkiye’nin 1980’li yıllardan bu yana taraf oldukları “Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Sözleşmesi” kapsamında, Azoulay’nin mahkumiyetinin kalan infaz süresinin Fransa’da devamı amacıyla Mayıs 2019’da nakil başvurusunda bulundu. Ancak başvuruya bugüne kadar yanıt gelmedi.

‘Zorla Müslüman yapılmak istendi, namaz kıldırttılar’

Fabien Azoulay’in ailesinin iddialarına göre, Yahudi olan mahkum defalarca İslam’a geçme ve zorla namaz kılma olaylarına maruz kaldı. Ayrıca cinsel yönelimi nedeniyle bazı tutuklulardan şiddet gördüğü iddia ediliyor.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği diğer mahkumların kötü muamelesini doğruladı

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Onaner ise, Fransız kanalına yaptığı açıklamada Azoulay’nin ilk tutuklu bulunduğu cezaevinde bazı mahkumlardan kötü muamele gördüğünü doğruladı. Onaner, cezaevi yetkililerinin derhal önlem aldığını ve Azoulay’ın daha az mahkumla beraber olduğu yeni bir cezaevine (Giresun) gönderildiğini belirtti.

Azoulay’nin avukatlarının Fransa’ya nakil başvurusunu Türkiye’nin reddettiği imajı yaratmalarını eleştiren Onaner, bu tür işlemlerde resmi formalitelerin tamamlanmasının yaklaşık üç yıl aldığını kaydetti.

Fransa’da GBL, çözücü bir madde olarak sanayide kullanılabiliyor. Ancak uyarıcı veya uyuşturucu olarak kullanımına 2011 yılından bu yana Fransız yasalarında 3 yıldan 5 yıla varan hapis ve 45 bin eurodan 75 bin euroya kadar para cezası veriliyor.

Fabien Azoulay’in 2 litre GBL satın almasıyla, kendi tüketimi için değil ticaret için aldığı ifade edildi ve bu yüzden daha ağır bir ceza aldığı ileri sürüldü.”

One thought on “Macron, Erdoğan’dan Türkiye’de bulunan LGBTİ+ Mahpus Fabien Azoulay’ın naklinin hızlandırılmasını istedi

Add yours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑