Yabancı Bir LGBT Mahpusun İsyanı!

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’yle mektuplaşan Brezilyalı yabancı bir LGBT mahpusun mektubu ve sorunları Hürriyet gazetesinde yer buldu. Carolina takma adını kullanan Ronilson Soares de Mendonca 7 yıldır Türkiye’nin çeşitli hapishanelerinde tutuldu. Cezasını tamamlamış olmasına rağmen, hakkında verilen 6 bin lira para cezasını ödeyemediği için yaklaşık bir yıl daha hapishanede tutulacak.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç imzalı 21 Ocak 2014 tarihli haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Carolina’nın isyan mektubu

Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
21 Ocak 2014
Carolina’nın isyan mektubu

Uyuşturucu kaçakçılığından mahkûm olduğu İstanbul’daki Maltepe Cezaevi’ne konulan Brezilyalı transseksüel ‘Carolina’, cezasını bitirmesine rağmen özgürlüğüne kavuşamamasına mektupla isyan etti: “Can güvenliği bahanesiyle çalıştırılmıyorum. Bu nedenle 6 bin lira biriktiremediğim için serbest kalamıyorum.”

MALTEPE Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve “Carolina” takma ismini kullanan Brezilya uyruklu transseksüel Ronilson Soares de Mendonca, iddiaya göre ülkesinde mafyanın ailesini ve kendisini tehdit etmesi nedeniyle, Türkiye’ye uyuşturucu ticareti için kuryelik yaptı. İstanbul’da polis operasyonuyla yakalanan Carolina’ya, 12 yıl altı ay hapis ve 6 bin TL adli para cezası verildi. Yedi yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde kalan Carolina, son olarak Maltepe Cezaevi’ne gönderildi. Cezasındaki indirimler nedeniyle tutukluluk süresini tamamlayan, ancak ödeyemediği adli para cezası nedeniyle iki yıldır cezaevinden çıkamayan Carolina, yaklaşık bir yıl daha cezaevinde kalması gerektiğini belirterek, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne (CİSST) yazdığı bir mektupla yardım istedi.

‘EŞİT DEĞİLİZ’

Transseksüellerin kalabileceği cezaevlerinin azlığı nedeniyle kapalı cezaevinde kalan Carolina, mektubunda şunları söyledi: “Trans olduğum için can güvenliği bahane edilerek cezaevinde çalıştırılmıyorum. Sosyal aktivitelerden dışlanıyorum. Bu nedenle çalışıp 6 bin lira biriktiremediğim için serbest kalamıyorum. Bizlere tahsis edilmiş bir cezaevi bulunmadığından burada kalıyorum. Normalde açık cezaevinde kalmam gerekiyor. Bu nedenle sadece açık cezaevinde verilen izinlerden faydalanıyorum. Para cezam da bulunduğu için denetimli serbestlik hakkından da faydalanamadım. Bu nedenle iki yıldır cezaevinden çıkamıyorum. Kanun ve uygulamalarda bizlere ayrımcılık yapıldı, yapılıyor. Halbuki kanun herkese adil ve eşit olmalıdır.”

‘ERKEK KIYAFETİ GİYDİRMEK İSTEDİLER’

CAROLINA, mektubuna şöyle devam etti: “Bundan önce beş cezaevinde kaldım. Buralarda bana çok kötü davranıyorlardı, erkek kıyafetleri dahi giydirmeye çalıştılar. Bu cezaevinde bize çok iyi davranıyorlar. 6 bin lira adli para cezamı bugün ödeyebilsem aynı gün tahliye olacağım. Benim bu mağduriyetimi yetkililer görmelidir. Ben kadın-erkeklerden farklı trans birey olduğum için ayrımcılığa maruz kaldım. Bu nedenle para biriktiremedim. Eşitlik istemek bile bu ülkede suç görülebiliyor. Demokratik bir ülkede hak ve eşitlik olmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑