“Bakanlık trans mahpus Buse’nin kadın hapishanesi talebine kayıtsız”

Evrim Kepenek’in 07.03.2023 tarihinde Bianet için hazırladığı haberi sizinle paylaşıyoruz:

“Trans mahpus Buse Aydın’ın avukatı Jiyan Kaya, “Buse’nin Bakırköy veya Gebze cezaevlerine nakledilmesi konusunda dilekçe verdik. Ancak 3 aydır dilekçemize yanıt alamadık. Kadın bir mahpusun erkek cezaevinde kalması hukuka da aykırı” diyor.

“Şu anda Tekirdağ 2 No’lu cezaevindeyim. Cinsiyet uyum sürecimi tamamladım. Kadın kimliğimi de aldım. Ne yazık ki erkeklerle aynı cezaevinde tutuluyorum.

“Kadın kimliğime kavuşabilmek için bedenimdeki hapishaneden kurtulmam gerek demiştim. Bedenimdeki hapishaneden kurtuldum, şimdi erkek hapishanesinden kurtulup kadın hapishanesine nakledilmek istiyorum…”

Trans mahpus Buse Aydın, yıllardır en temel haklarından biri olduğu halde mücadele verdiği cinsiyet uyum sürecini nihayet tamamladı.

Henüz 20’lerindeyken 1997’de müebbet hapis cezası alan Buse’nin mücadelesi bundan yıllar önce başlamıştı.

İlk olarak Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu ve mahkemeden cinsiyet uyum sürecinin başlaması için izni almıştı.

Gerekli izinleri aldıktan sonra ve ekonomik koşulları sağladıktan sonra cinsiyet uyum sürecini tamamlayan Buse, kadınların kullandığı nüfus cüzdanını da nihayet aldı.

“Hukuku da aykırı”

Şimdilerde Buse’nin tek bir talebi var kadın cezaevine nakledilmek. Buse’nin avukatı Jiyan Kaya, bu konuda gerekli adımları attı, Buse’nin Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Gebze Kadın Cezaevi’ne nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. 

Avukat Kaya, bianet’e şu bilgileri verdi: 

“Buse’nin kimliği değişti. Kimliğinde kadın yazıyor. Bu sorun bitti. Şimdiki sorun kadın bir mahpusun erkek cezaevinde tutuluyor olması. Aslında bu kimlik çıkar çıkmaz cezaevi yönetimi bu naklı yapmalıydı fakat, yapmadılar. Biz de onlara birk arar ulaşması beklemeden başvuru yaptık.

“Hem Adalet Bakanlığı’na hem de Buse’nin şimdi kalmak zorunda bırakıldığı Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’ne gönderdik. Karar bir hafta içinde ellerine ulaştı.

“Ben de cezaevi yönetimi ile görüştüm. Cezaevi ‘biz aldık sizin başvurunuzu, Bakanlığa da ilettik. Bakanlık’tan hangi cezaevinin uygun olduğunun yani hangi cezaevine göndermemiz gerek diye bilgi bekliyoruz’ dedi.

“Bakanlık, yaklaşık 3 aydır bizim başvurularımıza yanıt vermiyor. Üç aydır Buse’nin hangi cezaevine gitmesi gerektiği konusunda bilgi vermedi. Biz Buse’nin Gebze veya Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmesini talep ettik.

“Çünkü onun için süreç yeni başladı. Bir aşamayı geçti ancak bundan sonra da kullanması gereken ilaçlar da var. Uzak bir cezaevine gönderilirse onu Pendik Hastanesinde kontrolüne getirmeleri çok zor olacak. Biz özellikle İstanbul’a yakın cezaevleri istedik ki, cinsiyet uyum süreci de sağlıkla devam edebilsin.

“Ayrıca, ailesi de cezaevlerinde onu ziyaret edebilir. Ayrıca, kadın bir mahpusun erkek cezaevinde kalması hukuka uygun değil. Burada olursa, ailesi de onu ziyaret edebilir. Tekirdağ’da olduğu sürece yalnız kalıyor çünkü ailenin ekonomik durumu da buna uygun değil. Ama İstanbul’da olursa, ailesi onu ziyaret edebilir.

“Benim hayatım tutuklandığımda durdu”

Avukat Jiyan Kaya, Buse’nin 20’lerinde tutuklandığını, şimdilerde 49 yaşında olduğunu belirterek, “Bana, ‘benim hayatım tutuklandığımda durdu’ diyor. Onun kadın hapishanesine nakli için de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. “

 Kaynak: Bianet – https://bianet.org/bianet/diger/275283-bakanlik-trans-mahpus-buse-nin-kadin-hapishanesine-talebine-kayitsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑