Kadınca Dergisinde Bir Röportaj ve Bir LGBT Mahpusun Tanıklığı

Kasım 2012 tarihli Kadınca dergisinde LGBT mahpuslara ilişkin bir röportaj yayınlandı. Röportaj mahpuslar için çalışmalar yürüten Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kıraç ve 13 yılını hapiste geçirmiş olan bir LGBT mahpusla yapılmıştı.

LGBT Hapiste

Zafer Kıraç bu röportajda Türkiye’deki hapishanelerin erkek mahpuslara göre organize edildiğini, özel ihtiyaçları olan mahpusların görmezden gelindiğini belirtirken LGBT mahpus ise kendi yaşadıklarını anlatıyordu. Bu eski mahpusun anlattıkları LGBT bireylerin hapishanelerde nelerle karşılaştığının çarpıcı bir örneğini oluşturuyor. Yazılı olarak röportajın bu kısmını ve 4 sayfanın tamamının fotoğraflarını okuyucularımızla paylaşıyoruz:

“Biz zaten hapisteyiz, bir de cezaevinin içinde ayrı bir hapiste neden tutuluyoruz. Dışarıya, spor alanına çıkardıklarında diğer mahkumlar bize devamlı sözlü ya da fiziki tacizde bulunuyorlar. İnfaz koruma memurları da bizi korumakta yetersiz kalıyor. Erkek mahkumlar bizi istemiyorlar. Memurlar ise erkek mahkumlardan bizi koruyamıyorlar. Yönetim müdahale etmiyor. Bir de eğer şikayetlerimizi belirtirsek dayak yiyoruz. Ben 24 tane cezaevi gezdim, en son Tokat’tan çıktım. Tahliyeme sayılı günler kala koğuşumuzdaki bazı arkadaşlar idare ile sorunlar yaşadı, biz de şikayet dilekçesi yazdık. Bu sebeple 40 memur, 7 kişilik koğuşumuzda, hepimizi komalık ettiler. Linç ettiler bizi. Ben de tahliye olunca bizim sıkıntılarımızı anlatmaya yemin ettim. Ben utanmıyorum. Bizi bu duruma düşürenler utansın. 15-20 gün önce İstanbul’da bir travesti arkadaşımızı öldürdüler, boğazını kesmişler. Dışarıda bile yaşamak bu kadar zorken, içeriyi siz düşünün. Dışarıda sıkışınca polise gider başvurusun, bulunduğun yerden kaçabilirsin. Orada bu imkan da yok, kime ulaşabilirsin, kurtar beni diyebilirsin? Olay yine idarede bitiyor ve onlar da yaşananların dışarıya yansımaması için olayı kapatıyorlar. O linç olayında burnum kırıldı ama bana rapor bile vermediler, başıma gelen olayları kanıtlayamıyorum bile.” (Kadınca, Kasım 2012, sayfa 59)

LGBT Hapiste

LGBT Hapiste

img037

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑