Cezaevinde Cinsiyet Geçiş Operasyonuna Onay

Maltepe Cezaevi’nde hükümlü olan trans mahkum Aslı A. cinsiyet geçiş ameliyatı talebinde bulunmuştu ve talebi kabul edilmişti. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında ismini değiştiren Aslı A. ameliyatının hükümlü olduğu süre zarfında yapılması gerektiği ve aciliyeti belirtilmişti.

Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden rapor aldırdı ve raporda “Kişinin cezaevi koşullarının da cinsel kimliğine uygun hale getirilmesi, öz bakımı için gerekli malzemelerin temini konusunda gerekli kolaylıkların sağlanması ruh sağlığı açısından önemlidir ve gereklidir. Kişinin cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesi ve gereken operasyonlar için ruh sağlığı açısından bir engel bulunmadığı kanaatine varılmıştır” belirtildi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, kararın ardından  1 yıl geçmesine rağmen Aslı A.’nın cinsiyet geçişine ilişkin ameliyat gerçekleştirilmedi. Bunun üzerine Aslı A., Anadolu 1. İnfaz Hakimi Servet Kartal’a bir mektup yazdı. Daha önce Deniz Ç. isimli hükümlünün başvurusunu kabul eden ve ceza infaz kurumunu idaresinden gereğinin yapılması yönünde karar veren Hakim Kartal’ın kendisi için de aynı yönde karar verilmesini talep ederek, ceza infaz kurumu idaresi tarafından ameliyat olması konusunda engellendiğini belirtti.

Anadolu 1. İnfaz Hakimi Servet Kartal’ın 2 sayfalık kararında şu cümleler yer aldı: “Fiziki görünüşü nedeniyle sıkıntı yaşayan insanların hissettiği derin üzüntü ve utanç duygusu da dikkate alındığında, hükümlünün ruh sağlığında meydana gelebilecek olumsuzluklar nedeniyle telafisi sonradan mümkün olmayan sonuçların yaşanabileceği, bu durumun da en az fiziki olarak yaşanan sağlık sorunları kadar önem arz ettiği, bu ameliyattan uzak tutulması ilerde ruhsal çöküntüler sonucu hayatını tamamen tehlikeye sokabileceğinden infazının bitmesinin beklenmemesi gerekir”.

“Cinsel kimlik bozukluğu” tanısı konulan hükümlünün doktor raporlarına göre cezaevi koşulları içinde tercihine aykırı olarak devam ettirildiği belirtilen kararda, “Kişinin tercihine uygun olarak yaşama hakkının verilebilmesi açısından bu cinsiyet değişikliğinin cezaevindeyken de yapılabileceği değerlendirildiğinde talebin kabulü ile gerekli masrafın hükümlü tarafından karşılanması halinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak ameliyatın yapılması mümkün olan tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevkinin sağlanması için Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne yazı yazılarak Adalet Bakanlığı’na bilgi verilmesine karar verilmiştir” denildi. Ameliyatın aciliyetinin olduğu vurgulanan karar, Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne gönderildi.

Trans mahkum  D. Ç. 2013 yılında kaldığı Maltepe Kapalı Cezaevi’nin yönetimine geçiş ameliyatı için başvurmuştu. D.Ç.’nin  hapishanede tutulduğu süreçte, cinsiyet geçiş ameliyatı geçirmesinin zorunluluk olduğu sağlık heyeti raporunda belirtilmişti. Başvurusu, devlet hastanelerinin üroloji bölümlerinde mahkum koğuşlarının olmayışı gerekçesiyle ameliyatı gerçekleşmemişti. D.Ç’nin bu durumu üzerine Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma Hastanesi mahkum koğuşu oluşturduklarını ve cinsiyet geçiş ameliyatı yapabileceklerini D.Ç’ye bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑